Paříž: Nejromantičtější město Evropy

Paříž, také označována jako metropole lásky, hlavní město módy či nejromantičtější místo Evropy, hraje velkou roli v oblasti politiky, gastronomie a módy. Paříž také patří se svými 16 milióny cestujících, kteří se ročně ubytují v Paříži, k jedním z nejnavštěvovanějších míst celé Evropy. Turistika zajišťuje každoročně příjem 8 miliard eur do zdejší ekonomiky. Město je také v myslích turistů zapsáno jako gastronomický ráj, vyhlášený především výborným vínem a nepřebernými druhy sýra. 

Tipy na cestování ve Francii

Eiffelova věž

Eiffelovu věž zná snad každý z nás. Tato 330 metrová pařížská dominanta pojmenovaná po jejím konstruktérovi Gustavu Eiffelovi byla postavena ke 100. výročí Velké francouzské revoluce a zároveň ke Světové výstavě konané v roce 1889 kdy byla Eiffelova věž dostavena. Původně měla stát jen 20 let do roku 1909. Ovšem kvůli svému významu meteorologické stanice, televizní a rozhlasové stanice byla zachována. Pařížané tuto stavbu nejprve nenáviděli, mezi kritiky stavby patřil také Émile Zola. Dnes však patří k nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším turistickým cílům v Paříži. Ročně ji navštíví okolo 7 miliónů lidí. Cena vstupenky vás vyjde okolo 40-60 euro.

Eiffelova věž přes den

Muzeum Louvre

Louvre je muzeum umění v Paříži. Umístěno je v bývalém paláci francouzských králů Palais du Louvre. Je nejnavštěvovanějším muzeem na světě a řadí se na 2. místo ve své velikosti. Proslavil ho převážně Da Vinciho obraz Mona Lisa, ale i jiné známé umělecké sbírky. Objevilo se také v řadě filmů a knih. Celkem je muzeum rozděleno do 7 oddělení, obsahuje přes 550 000 předmětů, z nichž je vystaveno kolem 35 000. Muzeum patří francouzskému státu, který platí asi 2000 zaměstnanců a provoz 217 miliónů amerických dolarů. Cena vstupenky se pohybuje okolo 18 euro, ale každou první sobotu v měsíci je vstup zdarma pro všechny mezi 18:00 a 21:45.

Muzeum Louvre v noci

Katedrála Notre-Dame

Nejkrásnější gotická katedrála které se česky také říká katedrála Panny Marie, se řadí mezi symboli Paříže a celého francouzského národa. Ročně ohromuje miliony turistů z celého světa. Byla postavena roku 1163-1345. Výška předních věží je 69 m. 15. dubna 2019 katedrálu zachvátil požár, který zničil mimo jiné také sanktusovou věž. Oprava vyhořelé Notre-Dame v Paříži pokračuje, podle francouzské vlády by se katedrála měla otevřít během roku 2024. Práci ale zkomplikovala pandemie koronaviru.

Katedrála Notre-Dame

Vítězný oblouk

2 největší vítězný oblouk na světě v klasicistním stylu, který dal postavit Napoleon Bonaparte na oslavu svého vítězství v bitvě u Slavkova. Oblouk byl vybudován mezi lety 1806-1836. Každý rok je u tohoto oblouku ukončován světově proslulý závod Tour de France. Na výšku měří 51 metrů, šířka činí 45 metrů, je zde hlavní oblouk měřící 29 metrů a dva menší s výškou 19 metrů.

Vítězný Oblouk

Bazilika Sacré Coeur

V překladu název znamená „bazilika Nejsvětějšího Srdce Ježíšova“. Jedná se o poutní římskokatolické místo na kopci Montmartre. Výstavba začla v roce 1875 ale dokončena byla až v roce 1919. Uvnitř se nachází 5 zvonů, jeden z nich je dokonce největší zvon v celé Francii. Baziliku zdobí 5 kopulí, z nich jedna hlavní sahá do výšky až 84 metrů. Vstup do baziliky je zdarma, ale vstup do kopule je zpoplatněn cenou nepřesahující 7 euro pro dospělé, děti zaplatí 5 eur. Při výstupu na vyhlídku v kopuli na vás ale čeká nejméně 300 schodů.

Bazilika Sacré Coeur

Děkujeme za přečtení tohoto článku a za případné sdílení či komentář. Nezapomeňte si také přečíst článek o tom kam vyrazit na jedinečný výlet po České republice

Napsat komentář