Huť Jakub Tasice

Tuhle zajímavou technickou památku můžete navštívit v Tasicích, asi deset kilometrů severně od Ledče nad Sázavou na pomezí Kraje Vysočina a Středočeského Kraje. Možná se Vám bude zdát poněkud povědomá. Především proto, že se zde natáčel televizní seriál Jaroslava Dietla „Synové a dcery Jakuba skláře“.

Objekt jedné z nejstarších a nejzachovalejších skláren ve střední Evropě je národní kulturní památkou.

Huť Jakub Tasice

Historie a vývoj

Počátky sklárny spadají do roku 1796, kdy ji zde založil Huťmistr Ferdinand Čapek. Její umístění nebylo zvoleno náhodně. Na místě je k dispozici dostatek kvalitního křemene a okolní lesy poskytují dost dřeva potřebného k tavbě skla.

V roce 1844 přichází do Tasic rodina Rücklova, která huť zásadně modernizuje. Zavádí zde například výrobu broušeného skla. Zásadní změnou prochází také technologie systému vytápění. Od roku 1897 se přechází z přímého topení dřevem na výrobu plynu ze dřeva, což ovlivňuje kvalitu skla.

8. srpna 1914 je provoz ve sklárně zastaven a v roce 1918 po více než 70 letech opouští rodina Rücklova Tasickou sklárnu definitivně.

Huť Jakub Tasice - Nejzachovalejší sklárna ve střední Evropě

Nový majitel

Novým majitelem hutě se od roku 1931 stává bývalý nájemce Čeněk František Císař. Ten za druhé světové války podporuje ilegální skupinu RU-DA, kterou vede jeho bratr Rudolf. Jelikož ale ve sklárně probíhá za války výroba pro válečné účely nacistického Německa, je obviněn z kolaborace a všechen majetek včetně Tasické sklárny je zkonfiskován. Čeněk Císař nespravedlivé obvinění neunese a raději spáchá sebevraždu.

Od roku 1957 byla pak Huť převedena pod národní podnik Sklárny Kavalier, který zde zavedl výrobu varného a laboratorního skla.

Po roce 1989 je provoz převážně z ekonomických důvodů ukončen a za finanční podpory havarijního fondu Ministerstva kultury a Fondu Kraje Vysočiny je ze sklárny zřízen skanzen. Expozice je tu prezentována přesně tak, jako by odtud skláři odešli teprve včera, a všechno podstatné zařízení a nářadí je stále na stejných místech, jako bylo v době ukončení výroby.

Otevřeno je po celý rok každý den v týdnu (s výjimkou pondělí v období říjen-březen).

Ten za druhé světové války podporuje ilegální skupinu RU-DA, kterou vede jeho bratr Rudolf.

Děkujeme za přečtení tohoto článku a za případné sdílení či komentář. Pokud byste měli zájem sledovat podobný obsah jako tento článek ve video formě, doporučujeme navštívit YT kanál Marka Ondráčka, který přidává velice zajímavý obsah z cest po celé ČR, odkaz najdete zde.

Nezapomeňte si také přečíst článek o Zážitkovém parku Zeměráj!

Napsat komentář