Kyrgyzstán – vše, co potřebujete vědět!

Kyrgyzstán, plným názvem Kyrgyzská republika, je stát ve střední Asii. Patří k bývalým sovětským republikám. Z 94 % je Kyrgyzstán tvořen horami, průměrná nadmořská výška je 2750 metrů a 40 % země leží nad hranicí 3000 metrů.  Celé území je pokryto převážně pohořím Ťan-Šan, většina obyvatel jsou pastevci se stády ovcí a koní. Představuje druhou nejchudší zemi z bývalých republik SSSR. Jeho ekonomika je založena především na těžbě zlata a zahraniční rozvojové pomoci. Prezidentem Kyrgyzstánu je od ledna 2021 Sadyr Žaparov.

Základní informace

Většinu národa činní Kyrgyzové (zhruba 65%), také ale Rusové (12%) a Uzbekové (14%). Celé území je pokryto převážně pohořím Ťan-Šan a většina obyvatel jsou pastevci. Kyrgyzstán poznáte hlavně díky jeho nádherné panenské přírodě, také díky krásným horám, narazíte zde ale i na rozpínající se zelené louky a tyrkysové nebe. Při svých cestách zde narazíte na spoustu místních pastevců, kteří jsou ale velmi pohostinní a přátelští. Velkou výhodou Kyrgyzstánu je absence turistů.

Základní údaje

Rozloha: 198 500 km²

Obyvatelstvo: 5,5 milionu obyvatel

Hlavní město: Biškek

Jazyk: kyrgyzština, ruština

Měna: 1 som = 100 tyiynů

Náboženství: sunnitští muslimové

CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Kyrgyzstán nevyžaduje po českých turistech žádné vízum ani speciální dokument. Situace se ale může měnit v závislosti na různých situacích, proto případně doporučujeme si před cestou zjistit aktuální informace např. na ambasádě.

Internet a Elektřina

Ve větších a turisticky zajímavých místech je běžně dostupný internet. Zejména Biškek je internetovými kavárnami doslova posedlý, zvláště v centru. Napětí v zásuvce nemusíte řešit, je totiž 220V 50Hz.

Strava

Nejtypičtějším jídle je samozřejmě šašlik, skopové maso pečené na žhavém uhlí a podávané na nezbytných jehlách. Bešparmak jsou nudle s drobně krájeným masem v bujónu. Pije se zde nejčastěji zelený a černý čaj, který se podává téměř ke každému jídlu. V horách je stále možnost pít z horských potoků.

Tradiční šašlik, autor: Getty Images

PODNEBÍ

V této zemi panuje díky nadmořské výšce časté sucho. Zimy zde ale bývají velmi kruté a léta také. Červencové teploty začínají na 30°C, v zimě ale dokáží klesat až k -28°C.

autor: bigstockphoto.com

Tipy na zajímavá místa v Kyrgyzstánu

Issyk Kul

Jezero o rozloze zhruba 6 800km² ležící ve výšce podobné jako česká Sněžka. Issyk-Kul je druhým největším horským jezerem na světě hned za jezerem Titicaca v Jižní Americe.

Jezero Issyk Kul, autor: Alena

Toktogul

Přehrada Toktogul se nachází vysoko v horách u hlavní spojnice Biškeku a Oše, centra jižního Kyrgyzstánu. Přehradní jezero má rozlohu 284 km². Je 65 km dlouhé a 12 km široké. Průměrná hloubka je 69 m a maximální naměřená 180 m.

Přehrada Toktogul, autor: Michael R

Naryn

Naryn je město v Kyrgyzstánu. Je hlavním městem Narynské oblasti. V roce 2009 v něm žilo okolo 36 000 obyvatel. Ve městě se nachází dvě oblastní muzea a několik hotelů. Okolo města Naryn zde vede také náhorní plošina, která vás zavede do mohutného pohoří Ťan-Šan, kombinuje však v sobě hned několik typických kyrgyzských krajin.

Autor: agoda.com

Děkujeme za přečtení tohoto článku a za případné sdílení či komentář. Nezapomeňte si také přečíst článek o tom o 5 překrásných místech v Paříži!

Napsat komentář