Lisabon: Město sedmi pahorků

Přímořské městečko Lisabon se rozprostírá v jihozápadním Portugalsku, v místech, kde se do vod Atlantského oceánu vlévá řeka Tajo. Hlavní město Portugalska, které bylo údajně postaveno na sedmi strmých pahorcích, se může pochlubit bohatou historií, osobitou architekturou, vzrušujícím nočním životem a teplým počasím (v průměru 30 °C v létě a 15 °C v zimě). Vydejte se s námi za krásami Lisabonu!

Noční život v Lisabonu

Kam ve městě LISABON?

Při návštěvě Lisabonu si rozhodně nenechte ujít procházku po historickém centru (z letiště se do centra města dostanete autobusem č. 44 nebo 745), které je po staveno na sedmi kopcích (názvy). Máte-li slabší fyzičku, můžete využít pouliční výtahy a lanovky, které vám prohlídku města usnadní (autobusové jízdenky jsou platné i na lanové dráhy).

Srdcem historického centra je čtvrť se čtvercovým půdorysem, Baixa (bajša), kde předvádějí své umění pouliční kejklíři, malíři, kováři a jiní řemeslníci. Čtvrť, která byla postavena po velkém zemětřesení roku 1755, vás zaujme svou rozmanitostí, bulváry s elegantními obchody, úzkými uličkami, mozaikami i kavárničkami, které jsou takřka na každém kroku.

Lisabon

Asi 40 metrů nad Baixou se nachází čtvrť umělců – Chiado (šijadu), kde naleznete galerie, muzea, operu, divadlo nebo třeba literární kavárničky. Chiado přechází ve čtvrť Bairro Alto (bajru altu), která je pověstná svým „vzrušujícím“ nočním životem.

Z Baixo do Bairro Alto se můžete nechat přepravit ojedinělým železným výtahem s filigránskými ozdobami. Výtah od žáka Alexandra Gustava Eiffela, architekta Raoula Mesniera de Ponsarda, se nachází uvnitř věže s kavárnou (ve čtvrti Baixo), odkud je překrásná vyhlídka na Lisabon a jeho Hrad sv. Jiřího a klášter sv. Jeronýma.

Nejstarší část Lisabonu

Nejstarší čtvrtí města je Alfama, ležící mezi Hradem sv. Jiří a řekou Tejo. Hrad sv. Jiřího (Castelo de Sao Jorge) pochází z 5. století a nabízí úžasnou vyhlídku na město. Za zmínku stojí i zahrady a uličky hradu, které lákají k procházce. Pro Alfamu jsou typické bílé domy s červenými střechami, úzké uličky a levné, leč vynikající restaurace, které uspokojí i ty nejnáročnější gurmány.

Nedaleko pobřeží (západně od centra) se nachází další stará čtvrť Lisabonu – Belém. V Belému naleznete gotický klášter sv. Jeronýma (Monasterio de Jerónimos), který nechal postavit v 16. století Manuel I. na počest cestovatele Vasky de Gama.

Lisabon

Monasterio de Jerónimos ve městě Lisabon

Od stejného panovníka a ze stejného století pochází i Belémská věž, původně pevnost chránící klášter a nedaleký přístav.

Lisabon, to nejsou jen památky, ale také povalování na písečných plážích u Atlantického oceánu (cca 25 min. vláčkem z centra města) a nejrůznější vodní sporty (od jachtingu až po potápění).

Na své si přijdou i milovníci golfu (v okolí je řada kvalitních golfových hřišť), přírody (lisabonské oceanárium s více jak 350 živočišnými druhy je největší v Evropě) a bouřlivého nočního života (bary v Bairro Alto si rozhodně nenechte ujít). Lisabon je ideálním místem pro aktivní dovolenou plnou slunce, historie a zábavy.

Lisabon

Palác Nacional da Pena v Lisabonu

Děkujeme za přečtení tohoto článku a za případné sdílení či komentář. Nezapomeňte si také přečíst článek o Abú Dhabí – Největší ze 7 emirátů!Napsat komentář