Největší větrný mlýn v Evropě stojí v Příčovech!

Romantické místo s krásným výhledem do okolní krajiny doplněné unikátní technickou památkou naleznete na Sedlčansku. Stojí kousek pod vrcholkem zvaným Chlumky (400 m.n.m.) při západním okraji obce Příčovy.

Největší větrný mlýn v Evropě

Do mohutné výšky se tu zvedá torzo větrného mlýna, které nemá v Čechách obdoby. Podle odborníků jde o jeden z největších a nejstarších větrných mlýnů holandského typu v Evropě!

A pozor, na vrcholku dost fouká.

Postavil příčovský mlýn Jakub Krčín?

Samotný původ stavby je dosti nejasný. Podle údajů Národního památkového ústavu pochází z 18. století. V urbáři lobkowického panství ale existuje zmínka o větrném mlýnu již v roce 1604, nemáme však naprostou jistotu, že se jednalo právě o tento.

V knize poddaných panství Vysoký Chlumec nalezneme zápis z roku 1617, – „mlýn Chlumky, všickni poddaní 7.“ což by přirozeně odpovídalo – nezvykle vysoký počet poddaných pracujících na obřím větrném mlýně. 

příčovský mlýn Jakub Krčín

Zakladatelem tak mohl být Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan – vlastnící nedalekou tvrz v Křepenicích, rod Lobkowiczů, nebo Schönpflugové z Gamsenbergu, majitelé místního zámku. V druhé polovině 18. století byl příčovský mlýn uváděn již jako opuštěný a začal chátrat.

Nedlouho poté došlo k prolomení a zřícení části zdiva na východním okraji stavby.

A jaké měl vlastně rozměry?

Torzo dosahuje výšky 10 metrů, jeho průměr stěží uvěřitelných 13,5 metru. Památka byla několikrát opravována – před druhou světovou válkou a v polovině 90.let. Jednalo se především o konzervaci a zabezpečení zdiva.

O zříceninu se v současnosti stará sedlčanský Odbor přátel větrného mlýna. Za zmínku také stojí, že Příčovy mají mlýn ve svém obecním znaku.

Návštěvu si můžete zpestřit krátkou procházkou k nedalekému rybníku Musík, z jehož hráze se Vám otevřou překrásné pohledy na hejna divokých ptáků. Rybníkářství má na Sedlčansku svou dlouholetou tradici.

cestování po česku co vidět v česku levné cestování v čr

Děkujeme za přečtení tohoto článku a za případné sdílení či komentář. Pokud byste měli zájem sledovat podobný obsah jako tento článek ve video formě, doporučujeme navštívit YT kanál Marka Ondráčka, který přidává velice zajímavý obsah z cest po celé ČR, odkaz najdete zde.

Nezapomeňte si také přečíst článek o Tajemném hradišti Rubín!

Napsat komentář