Romantické místo s krásným výhledem do okolní krajiny doplněné unikátní technickou památkou naleznete na Sedlčansku. Stojí kousek pod vrcholkem zvaným Chlumky (400 m.n.m.) při západním okraji obce Příčovy.

Do mohutné výšky se tu zvedá torzo větrného mlýna, které nemá v Čechách obdoby. Podle odborníků jde o jeden z největších a nejstarších větrných mlýnů holandského typu v Evropě!
A pozor, na vrcholku dost fouká.
Postavil příčovský mlýn Jakub Krčín?
Samotný původ stavby je dosti nejasný. Podle údajů Národního památkového ústavu pochází z 18. století. V urbáři lobkowického panství ale existuje zmínka o větrném mlýnu již v roce 1604, nemáme však naprostou jistotu, že se jednalo právě o tento.
V knize poddaných panství Vysoký Chlumec nalezneme zápis z roku 1617, – „mlýn Chlumky, všickni poddaní 7.“ což by přirozeně odpovídalo – nezvykle vysoký počet poddaných pracujících na obřím větrném mlýně.

Zakladatelem tak mohl být Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan – vlastnící nedalekou tvrz v Křepenicích, rod Lobkowiczů, nebo Schönpflugové z Gamsenbergu, majitelé místního zámku. V druhé polovině 18. století byl příčovský mlýn uváděn již jako opuštěný a začal chátrat.
Nedlouho poté došlo k prolomení a zřícení části zdiva na východním okraji stavby.
A jaké měl vlastně rozměry?
Torzo dosahuje výšky 10 metrů, jeho průměr stěží uvěřitelných 13,5 metru. Památka byla několikrát opravována – před druhou světovou válkou a v polovině 90.let. Jednalo se především o konzervaci a zabezpečení zdiva.
O zříceninu se v současnosti stará sedlčanský Odbor přátel větrného mlýna. Za zmínku také stojí, že Příčovy mají mlýn ve svém obecním znaku.
Návštěvu si můžete zpestřit krátkou procházkou k nedalekému rybníku Musík, z jehož hráze se Vám otevřou překrásné pohledy na hejna divokých ptáků. Rybníkářství má na Sedlčansku svou dlouholetou tradici.

Děkujeme za přečtení tohoto článku a za případné sdílení či komentář. Pokud byste měli zájem sledovat podobný obsah jako tento článek ve video formě, doporučujeme navštívit YT kanál Marka Ondráčka, který přidává velice zajímavý obsah z cest po celé ČR, odkaz najdete zde.
Nezapomeňte si také přečíst článek o Tajemném hradišti Rubín!