Přehled benátských památek, co musíte vidět!

Benátky jsou především známé svými ikonickými kanály, majestátní architekturou a úchvatnými památkami. Pokud hledáte romantickou dovolenou nebo místo, kde můžete prozkoumat umění a historickou kulturu, Benátky rozhodně stojí za návštěvu.

Přehled benátských památek

Náměstí svatého Marka

Náměstí svatého Marka je jednou z nejikoničtějších dominant Benátek. Původně bylo vybudováno v roce 1172, ale v průběhu let však bylo několikrát renovováno. Jedná se o místo, kde najdete celou řadu památek, včetně Dóžecího paláce, baziliky svatého Marka nebo téměř 100 metrů vysoké zvonice. Dojem vám však může zkazit velké množství turistů, takže návštěvu tohoto místa doporučujeme spíše mimo turistickou sezónu.

Náměstí svatého Marka je jednou z nejikoničtějších dominant Benátek
cestování levné cestování

Grande Canale

Grande Canale je hlavní vodní tepnou Benátek, která vede z jednoho konce města na druhý. Je lemován velkolepými paláci, kostely a mosty, což z něj činí velmi fotogenické místo, kde máte celé město jako na dlani. Kanálem můžete projet např. na gondole, díky čemuž získáte jedinečný pohled na město z vodní hladiny.

Grande Canale je hlavní vodní tepnou Benátek

Dóžecí palác

Dóžecí palác je bývalý palác benátského dóžete, což byl vládnoucí úředník města. Nyní se zde nachází muzeum se spoustou uměleckých děl, tajných chodeb, tunelů a místností, které sloužily dóžecím k nepozorovanému pohybu po paláci. Z balkonů Dóžecího paláce je také nádherný výhled na náměstí svatého Marka a v jeho blízkosti najdete i slavný Most vzdechů, který spojuje palác s věznicí. Říká se, že než byli vězni odvedeni do svých cel, mohli se z něj naposled podívat na Benátky, z čehož je pak odvozen i jeho název.

Dóžecí palác je bývalý palác benátského dóžete, což byl vládnoucí úředník města

Bazilika sv. Marka

Bazilika svatého Marka je jedním z nejznámějších kostelů v Benátkách. Je to nejvýznamnější kostel ve městě a je známý svou úžasnou byzantskou architekturou. Uvnitř najdete nádherné mozaiky, mramorové podlahy a ohromující umělecká díla. V bazilice se také nacházejí čtyři bronzoví koně, kteří byli do Benátek přivezeni z Konstantinopole v roce 1204.

Most Rialto

Most Rialto je nejspíše ten nejproslulejší most v Benátkách. Nachází se nad Canale Grande a je nejstarším a nejkrásnějším ze čtyř mostů, které ve městě kříží tento hlavní kanál. Most je nejen plný obchodů, ale je i oblíbeným místem pro pozorování různých památek. Z mostu se vám navíc otevře i jedinečný výhled na Canale Grande a benátské panorama.

Most Rialto je nejspíše ten nejproslulejší most v Benátkách

San Giorgio Maggiore

San Giorgio Maggiore je ostrov v Benátské laguně, který se nachází nedaleko pobřeží Benátek. Najdete zde nádherný kostel ze 16. století, který navrhl Andrea Palladio. Tento kostel je obklopen klášterem a klidnou zahradou, což z něj činí perfektní místo pro klidnou procházku.

Umění a architektura

Benátky jsou domovem i překrásného umění a architektury. Od velkolepých paláců a kostelů až po umělecké galerie a muzea – v Benátkách si každý najde to své. V následující části vás seznámíme s těmi nejznámějšími uměleckými a architektonickými památkami města.

Gallerie dell’Accademia

Gallerie dell’Accademia, která se nachází v historickém centru města, je jednou z nejznámějších uměleckých galerií v Benátkách. Jsou zde vystavena celosvětově známá umělecká díla jako například Tiziánův obraz „Nanebevzetí Panny Marie“ či socha „Psyché oživená Amorkovým polibkem“ od Antonia Canovy. V galerii se během roku konají také speciální výstavy a akce, jako jsou výstavy umění od renesance až po současnost či přednášky, představení a workshopy.

Ca‘ d’Oro

Ca‘ d’Oro je úchvatný palác z 15. století, který se nachází na pobřeží kanálu Grande. Sídlí v něm Galleria Giorgio Franchetti, která vystavuje umělecká díla od renesance až po 20. století. Tento palác však stojí za návštěvu už jen díky své zdobené fasádě a velkolepému interiéru.

Ca' d'Oro je úchvatný palác z 15. století

Ca‘ Rezzonico

Ca‘ Rezzonico je nádherný palác z 18. století v samém srdci Benátek. Je sídlem muzea, které pro návštěvníky vystavuje umělecká díla právě z tohoto období. Návštěvníci si kromě obrazů, soch či nábytku mohou prohlédnout také velkolepé schodiště a úchvatné fresky, které zdobí jeho stěny. K dispozici je také knihovna s různými dokumenty a knihami, které nabízí jedinečný pohled na historii Benátek.

Benátky

Sbírka Peggy Guggenheimové

Sbírka Peggy Guggenheimové je pro milovníky umění při návštěvě Benátek povinností. Muzeum se nachází v Palazzo Venier dei Leoni u Canal Grande a uchovává rozsáhlou sbírku moderního umění od nejslavnějších umělců 20. století. Návštěvníci si mohou prohlédnout díla Picassa, Dalího, Pollocka a mnoha dalších. Kromě uměleckých děl je součástí muzea také vlastní sochařská zahrada, která je zase báječným místem pro klidnou procházku.

Závěr

Benátky jsou městem nesčetných možností a aktivit. Ať už chcete prozkoumat památky a zajímavosti Benátek, nebo se vydat na jednodenní výlet na nedaleké ostrovy Murano a Burano, můžete si být jisti, že si odnesete nezapomenutelné zážitky. Benátky jsou díky svému neuvěřitelnému umění, architektuře a kultuře skutečně nezapomenutelnou destinací.

Děkujeme vám za přečtení článku. Pokud vám pomohl, budeme rádi, když nás podpoříte na našem Instagramu a přečtete si také článek o Lisabonu.

Napsat komentář