Tipy na výlety: Drábské světničky

Vyjít si v létě na procházku právě do Drábských světniček je úžasný nápad. Vyrazíte-li ve všední den, potkáte minimum lidí a máte klid si vše prohlédnout. Nemusíte se na každém koutě skály někomu vyhýbat. Pokud přijedete přímo k Drábským světničkám, čeká vás první překvapení v podobě parkování. I přes to, že na oficiálních stránkách naleznete, že parkoviště je zcela zadarmo, opak se stává pravdou. Vstup je zdarma stále. Vydejte se s námi po těch nejlepších výletech v České republice!

Drábské světničky, Autor: Piny.cz

Co jsou Drábské světničky

Drábské světničky jsou skalní hrad, založen v 15. století. Svůj název nesou podle dříve vytesaných světniček do skal, které v pevnosti sloužily jako zásobárny potravin a také jako vězení.

Hrad je upravený tak, aby bylo možné se dostat až na vrchol. Dostatek zábradlí kolem skal zajišťuje návštěvníků bezpečí před pádem dolů. I za těchto podmínek vydáte-li se nahoru, budete upozorněni, že vstup je na vlastní nebezpečí. Terén je velice náročný. Z bezpečnostních důvodů bývá v zimním období vstup zakázán. Na vršku budete mít nádherný výhled na okolí Českého ráje, protékající řeku Jizeru a zbytek skal, které se táhnou do dálky.

Světničky jsou až do výše 177 metrů. Okolní krajina skal je dostatečně rozlehlá na další procházku. Podle značení si můžete vybrat, kudy se vydáte. Ať už si vyberete jakoukoli cestu, jistě to bude krásná procházka na vzduchu.

Drábské světničky jsou památkově chráněnou oblastí. Jsou tedy neustále udržovány od odpadků a jiného nepořádku, který by zde návštěvníci zanechali. Půjdete-li se kousek projít narazíte na tzv.

Studený průchod, který se nachází mezi skálou. Slunce sem nemá z žádné strany průchod, takže se tu neustále drží studené klima. Krásně se tu ale daří mechu, který zde roste. V létě to pro návštěvníky může být příjemné osvěžení, pozor ovšem na prochladnutí.

Autor: Interregion Jičín

Děkujeme za přečtení tohoto článku a za případné sdílení či komentář. Nezapomeňte si také přečíst článek o tomto nádherném přírodním úkazu Světlohorská nádrž!

Napsat komentář