Ve stínu šumavských lesů – Světlohorská nádrž

Najít toto dílo našich pracovitých předků, nedá příliš mnoho práce. Přesto se vyplatí dávat si při jeho hledání pozor. Světlohorská nádrž je přeci jen poněkud stranou turistických tras, a tak trochu skrytá v hustém lesním porostu. Vydejte se po stopách Krále Šumavy.

Světlohorská nádrž, místa co vidět v Čr, tipy na výlety po čr
Světlohorská nádrž, Autor: Ifrog.cz

Proč a jak dlouho tu vlastně je?

Přesné datum zbudování této vodní nádrže se asi těžko dohledá. Přeci jen naši předci si příliš nepotrpěli na bezpočet povolení, technických zpráv a projektů, ale prostě se chopili lopat a krumpáčů a Světlohorská nádrž byla na světě! Pochopitelně že nemohla vzniknout nikde jinde než na svahu Světlé hory a důvod jejího vzniku byl jednoduchý. Sloužila jako zásobárna vody pro plavení dříví šumavskými kanály.

Kdo tu žije?

Toto vodní dílo o rozloze 0,2 ha a hloubce až 4 m sice původně mělo vysloveně technický význam, ale poněvadž se nacházíme v lůně šumavské přírody, tak není divu, že pod jeho hladinou kypí poměrně bohatý život. Za svůj domov si ho vybrali nejen pstruzi duhoví a obecní, ale mezi kameny hráze si zřejmě dobré životní podmínky užívají i raci říční. Dostupně prameny dokonce uvádí, že jejich počet dosahuje až stovek kusů. Zřejmě jim říčka Volyňka, která pramení jen o pár set metrů dále, a protéká touto nádrží nabízí dostatečně čistou vodu.

Odkud a kudy?

Dostat se ke Světlohorské nádrži není těžké. Stačí za osadou Lipka podejít viadukt a za ním odbočit ze silnice mířící na Borová Lada doleva na lesní cestu mírně stoupající do kopce. Po necelém kilometru narazíte po levé straně na vyšlapanou pěšinku, která Vás po pár metrech přivede do cíle cesty.

Šumava - tipy na dovolenou a výlety
Světlohorská nádrž v zimě, Autor: Mapio.cz

Děkujeme za přečtení tohoto článku a za případné sdílení či komentář. Nezapomeňte si také přečíst článek o tom o jedinečných výletech po České republice!

Napsat komentář